Dolandırıcıların ‘patent’ oyunu: 200 bin lira ile kayıplara karıştı

İddiaya göre, İstanbul’da henüz kimliği belirlenemeyen bir şahıs, patent şirketinin müşterilerini arayarak önce kendini şirket çalışanı olarak tanıttı ardından belge ücreti adı altında para tahsil etti.

Toplamda 12 kişiyi arayan şüpheli, kendi hesabına gönderttiği toplamda 200 bin Lira ile kayıplara karıştı. Yapılan ödeme sonrası dönüş alamayan müşteriler, patent şirketi ile irtibata geçtiklerinde dolandırıldıklarını öğrendi.

Patent Vekili Orhan Eriman özellikle son dönemlerde dolandırıcıların bu yöntemle çok sayıda firmayı dolandırdığını belirterek dikkatli olmaları yönünde uyardı.

“OLMAYAN BİR İŞLEM İÇİN İNSANLARDAN PARA İSTİYOR”

Konuya ilişkin konuşan Marka ve Patent Vekili Orhan Eriman, “Her geçen gün bir müşterimiz dolandırılıyor. Müşterilerimize haksız yere arayan dolandırıcılar, marka patent vekillerine zarar veriyor. Bu şahıslar, sanki patent şirketinden aranmışçasına olmayan bir işlem için insanlardan para istiyor. Müşterilerimizi arayan şahıslar, marka tescilli için 10 yıllık ya da 20 yıllık üzerinden fiyat veriyor. Normal şartlarda böyle bir şey yok. Bu yöntemle dolandırılan sadece bizim 12 tane müşterimiz var. Yaklaşık 200 bin lira değerinde bir kayıp var. Bu rakam sadece bizim bildiğimiz. Farklı firmaların müşterilerinin de aynı sorunu yaşadığını duyuyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir