İddia: Kızılay özel şirketlere konteyner satıyor

Kızılay, depremin ilk günleri bölgeye acilen çadır göndermek yerine yardım kuruluşlarına çadır satmıştı. Kızılay’ın alt şirketi Kızılay Sistem Yapı A.Ş’nin de Malatya’daki üretim tesisinde konteyner sattığı iddia edildi.

Halk TV’den Fırat Fıstık’ın haberine göre, 21 metrekarelik konteynerler sipariş geldikten sonra üretiliyor ve tanesi 115 bin liradan satılıyor. Şirket arandığında, mayıs ayına kadar dolu olduklarını, siparişleri yetiştirmeye çalıştıklarını söylüyorlar. Depremin gerçekleştiği 6 Şubat gününde konteyner üreten fabrikada hazırda olan tek bir konteyner dahi yoktu, üretim de istenildiği gibi değil.

Kızılay Sistem Yapı Genel Müdürü Üzeyir Pala, 14 Şubat’ta verdiği bir röportajda “Günde minimum 50 konteyner üretecek şekilde her şeyimizi planlamak durumundayız” demişti. Fakat şu anda fabrikada bir günde 15-20 konteyner üretilebiliyor.

Pala, aynı röportajda ürettikleri konteynerleri AFAD’a teslim edeceklerini de belirterek “AFAD bunları alarak afetzedelerin ihtiyaçlarını gideriyor. Biz de bu amaçla hizmet görüyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Fakat ortaya çıktığı üzere Kızılay’ın şirketi, AFAD’a acil konteyner göndermek bir yana konteynerleri özel şirketlere satıyor.

Kızılay Sistem Yapı A.Ş., TCDD’nin düzenlediği bir ihaleyi de aldı ve 14 Mart’ta sözleşme imzalandı. Kızılay, bir devlet kurumu olan TCDD’den de ürettiği konteynerler için 36 milyon 400 bin lira kazanacak. Üstelik bu ihale adrese teslim şekilde düzenlendi ve Kızılay tek başına girdiği ihaleyi kazanmış oldu. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir