‘Sonsuz kimyasal’ uyarısı: Kadınlarda kısırlığa sebep olabilir

Bilim insanları, yapışmaz tencerelerden gıda ambalajlarına kadar birçok üründe yaygın olarak kullanılan ‘sonsuz kimyasallar’a karşı bir kez daha uyarıda bulundu. Perfloroalkil ve polifloroalkil maddelerin (PFAS), kadınlarda kısırlığa sebep olabileceğini belirten uzmanlar, bu içeriklerin etkisinin ‘tahmin edilenden daha fazla’ olduğunu bildirdi. Amerikalı ve Singapurlu araştırmacılar, kanında PFAS türleri tespit edilen kadınların hamile kalma şansının yüzde 40 daha düşük olduğunu kaydetti.

‘ÜREME HORMONLARINA ZARAR VERİYOR’

New York’taki Mount Sinai Hastanesi’den halk sağlığı uzmanı Dr. Nathan Cohen, bu araştırmanın bir ‘uyarı’ niteliğinde olması gerektiğini söyledi. Cohen, “Bu kimyasalların içeren gıdalardan kaçınarak ve PFAS içermeyen ürünler satın alarak maruziyeti en aza indirebiliriz” dedi.

PFAS türlerinin üreme hormonlarına zarar verdiğini dile getiren araştırmanın yazarlarından Dr. Damaskini Valvi, bu kimyasalların endometriozis ve polikistik over sendromu riskiyle ilişkilendirildiğini aktardı.

‘PFAS’ YA DA ‘SONSUZ KİMYASALLAR’ NEDİR?

1940’ların sonlarından beri kullanılan, perfloroalkiller ve polifloroalkiller olarak adlandırılan bileşiklere ayrılan PFAS’ın farklı ürünlerde 5 binden fazla çeşidi bulunuyor. Bunlar ürünlerin suya, yağa ve lekeye dayanıklı olmasına yardımcı oluyor. Doğada çok uzun süre kalabildikleri için “sonsuz kimyasallar” olarak biliniyorlar. Balıkları zehirliyor ve daha sonra hayvanlar ve insanların vücutlarına taşınıyorlar.

Maddeler, ürünlerden sızıp, kanalizasyona ve oradan kanalizasyon arıtma tesislerine girebiliyor. Ancak buradan arıtılmadan çıkıp çevreyi daha geniş bir şekilde kirletebiliyor. Tarım arazilerinde bulunan PFAS maddeleri, çamurlarla birlikte tarlalardan nehirlere taşınabiliyor. Fabrikalar ve çöp sahaları, kimyasalların bulunduğu ve doğaya sızdığı diğer noktalar. PFAS bileşikleri bu yollarla doğrudan içme suyuna da girebiliyor. Havada bulunuyor ve insan vücudunda kana karışıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir