Terör örgütleri IŞİD, HTŞ ve El Kaide’ye baskın: 13 gözaltı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, IŞİD, El Kaide ve HTŞ terör örgütleri ve çatışma bölgeleriyle iltisaklı şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma başlattı.

Ekipler, ülke için tehlike oluşturdukları değerlendirilen, “yabancı terörist savaşçı” olarak nitelendirilen şüphelilerin yakalanması için bir ilçede belirlenen 12 adrese operasyon düzenledi.

Operasyonda gözaltına alınan 13 şüpheli emniyete götürüldü.

HTŞ’NİN KARANLIK LİDERİ: CEVLANİ

Heyet Tahrir-uş Şam olarak bilinen cihatçı-terörist HTŞ grubunun lideri Ebu Muhammed el-Cevlani, eskiden hem El-Kaide hem de IŞİD üyesi olmasıyla tanınıyor.

Suriyeli mühendis bir babanın oğlu olan Cevlani, 1982’de Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da doğdu. Yedi yıl sonra ailesiyle birlikte Suriye’ye döndü.

2003’te Amerika’nın Irak’ı işgal etmesinden sonra, terör örgütü El-Kaide’ye bağlı gruplara katılarak Amerika’ya karşı direndi. İki yıl sonra 2005’te, Musul’da yakalandı. Amerika’nın Irak’taki, işkenceler, dışkı yedirme ve insanlık dışı muamelesi ile meşhur olan Camp Bucca adlı hapishanesine atıldı. Orada, gelecekte IŞİD ve El-Kaide komutanı olacak 9 kişiyle tanıştı.

El-Kaide üyesi Ebu Muhammed el-Cevlani, yalnızca üç yıl hapis yattıktan sonra 2008’de serbest bırakıldı. Daha sonra Ebubekir El Bağdadi ile tanışan ve onun grubuna katıldı ve Irak’ın sözde Ninova ili sorumlusu oldu.

HTŞ lideri Ebu Muhammed el-Cevlani

El Bağdadi, 2013’te örgütünün adını “Irak ve Şam İslam Devleti” olarak değiştirdi ve El-Kaide dahil olmak üzere diğer gruplara savaş açtı. Cevlani, Suriye’ye gidip El-Kaide bağlantılı terörist El-Nusra örgütünü ortadan kaldırmak, savaşçılarını bünyesine katmak, komutanlarını derdest etmek ve finansal destekçilerini infaz etmek üzere Suriye’ye gönderildi.

Terör örgütü IŞİD’in lideri El-Bağdadi, Nusra’yı kendi bünyesine katmayı amaçlıyordu. Fakat Cevlani, bu emri reddetti ve Nusra cephesine katılarak El-Kaide’ye biat etti.

2017’ye kadar Nusra cephesinin lideri olan Cevlani, daha sonra örgütü Heyet Tahrir-uş Şam olarak değiştirdi. Batılı medya kuruluşları ile röportaj düzenledi ve El-Kaide bağlantılarının geçmişte kaldığını söyleyerek “yeniden markalandırma” çalışmasına girişti.

Terör örgütü HTŞ, günümüzde Suriye’nin İdlib şehrini kontrol ediyor.

HTŞ’NİN GÜCÜ: MALHAMA TACTICAL

Malhama Tactical adlı paralı askerlik firması, iddialara göre Özbek kökenli eski Rus özel harekatçısı “Ebu Refik”, Çeçen cihatçı Ali el-Şişani ve yine eski asker olduğu iddia edilen Ebu Selman Belarusi tarafından kuruldu.

Grup, İdlib’te başta terör örgütü HTŞ olmak üzere cihatçılara en modern askeri eğitimleri verdi ve cihatçıları disiplinli, düzenli bir savaş gücüne dönüştürdü.

HTŞ güçlerinin elinde, gece operasyonu yapmalarına imkan veren gece görüşlü teçhizatlar ve termal optikler bulunuyor

Modern teçhizat ve optikler ile eğitim gören HTŞ mensupları
Modern teçhizat ve optikler ile eğitim gören HTŞ mensupları

Verilen eğitimler arasında sızma, özel harekat, tanksavar silahları, topçuluk, meskun mahal çatışması, hayatta kalma, baskın ve daha birçok alan bulunuyor.

Malhama Tactical’a bağlı özel askeri eğitmenler ve paralı askerler, cihatçı gruplarla birlikte birçok defa Beşar Esad’a bağlı birliklere baskınlar düzenledi.

Malhama Tactical’ın verdiği eğitimlerin yanı sıra, İdlib’teki silah borsası da terör örgütü HTŞ’nin gücünü arttıran bir etmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir