Yapay Zekanın Babası Google’dan Ayrılarak Sessizliğini Bozdu

Yarım yüzyıldır ChatGPT gibi sohbet robotlarının temelindeki makine öğrenme teknolojisi üzerinde çalışan Geoffrey Hinton, Google’dan istifasından kısa bir süre sonra sessizliğini bozarak yapay zeka teknolojilerine dair bir dizi uyarılar içeren bir açıklama yaptı.

Yapay zekanın babalarından sayılan 75 yaşındaki Hinton, kısa süre öncesine kadar da teknoloji devi Google’ın beyin takımındaydı. Ünlü bilim adamı dün, 10 yıldan fazla süredir çalıştığı şirketten ayrıldı.

Geoffrey Hinton, Google’daki görevinden ayrılır ayrılmaz New York Times gazetesine bir röportaj vererek; yapay zekayı ‘geliştiren‘ taraftan ‘eleştiren‘ tarafa geçti.

Hinton istifası için ayrıca “Google’da kalmaya devam etseydim şirkete zarar vermemek için rahat konuşamazdım” ifadelerini kullandı.

Hinton’ın yakın gelecek hatta bugün için endişesi, internetin sahte fotoğraflar, videolar ve metinlerle dolup taşması ve ortalama bir insanın ‘artık neyin doğru olduğunu bilemeyecek hale gelmesi‘.

Ünlü bilim insanı yapay zeka teknolojilerinin iş piyasasını alt üst edeceğinden de endişe ediyor. Ona göre bugün ChatGPT gibi sohbet robotları insanlara işlerinde destek oluyor ama ileride avukatların, kişisel asistanların, çevirmenlerin yerini tamamen alabilir.

NYT’nin haberine göre Hinton, “Angarya işleri ortadan kaldırıyor, daha fazlasını da kaldırabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Hinton’a göre yapay zeka çalışmalarında o kadar büyük miktarda veri analiz ediliyor ki teknoloji geliştikçe ortaya insanlığı tehdit edecek beklenmedik sonuçlar çıkabilir.

Hinton röportajında sözlerini şöyle noktaladı: ‘Yapay zekanın insanlardan daha akıllı olabileceği fikrine inanan az sayıda insan vardı. Çoğu insan bunun uzak bir ihtimal olarak görüyordu, ben de öyle görüyordum. Ancak artık böyle düşünmüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir